FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNE VE ÜCRET ADALETSİZLİĞİNE SON VERİLSİN!

16.06.2020 14:56

MALİYE EMEKÇİLERİ ARASINDA FIRSAT EŞİTSİZLİĞİNE VE ÜCRET ADALETSİZLİĞİNE SON VERİLSİN!

16.06.2020

Maliye Emekçileri arasında fırsat eşitsizliği ve ücret adaletsizliğine son verilsin talebiyle şubemizde basın toplantısı yapıldı. Basın metnini şube sekreterimiz Mehmet KARATAŞ okudu. 

BASINA VE KAMUOYUNA

Değerli Basın Emekçileri,

Bugün sizleri 15 yıldır Maliye Bakanlığı’nda kangren haline gelen maliye emekçileri arasında fırsat eşitsizliğine ve ücret adaletsizliğine neden olan Defterdarlık ve Gelir Uzmanlığı sınavları ile ilgili son gelişmeleri paylaşmak için davet ettik.

2005 yılında IMF ile yapılan stand-by anlaşmasının koşullarından birisi olarak apar topar çıkarılan Gelir İdaresi Başkanlığı yasası ile Maliye Bakanlığı’nda yeniden yapılanma başlatılmış, üzerinden 15 yıl geçmesine rağmen tamamlanamayan yeniden yapılanma süreçlerinde adeta havanda su dövülmüştür. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi ile de yapılanamayan yapılandırma süreci Hazine ve Maliye Bakanlığı adı altında yeniden bir yapılanmaya tabii tutulmuştur. 15 yıllık süreçte bakanlık yap-boz tahtasına dönüşürken maliye emekçilerinin payına ayrımcı uygulamalar düşmüştür.

Değerli Basın Emekçileri,

Maliye emekçileri öncelikle gelir ve gider birimleri olarak suni bir ayrıma tabii tutulmuş, sonrasında ise kendi içlerinde uzman olan-olmayan, kurum içi özel sınavla uzman olan, yeterlilikle uzman olan gibi ayrımlar sonucunda kurum içerisinde oluşan suni tartışmalar günümüze kadar gelmiştir. Defterdarlık ve Gelir Uzmanlığı sınav süreçlerinde ortaya çıkan farklı uygulamalar da ayrı bir eşitsizlik ortaya çıkarmıştır. Yaşanan süreç maliye emekçilerini bölerken belki de en önemli kayıp maliyeci üst kimliğinin yok olması olmuştur.

Zaten kamu görevlisi olan maliye emekçilerine KPSS sınavlarına girmek, uzmanlık sınavlarının ön koşulu olarak dayatılmış, lisans mezunu olma şartı belli bir yaşın üzerindeki maliye emekçilerini Açık Öğretim Fakültelerine mahkum etmiştir.

Değerli Basın Emekçileri,

Büro Emekçileri Sendikası olarak bir yandan “Fırsatta eşitlik, Ücrette Adalet” şiarı ile maliye emekçilerinin talepleri için mücadele ederken bir yandan da adil bir vergi sitemi için taleplerimizi dilimizden düşürmedik. 2005-2007 ve 2008 yıllarında Ankara’da merkezi mitingler yaptık, Gelir İdaresi Başkanlığı yasası sürecinde günlerce süren grevler yaptık, her yıl taleplerimizi sıcak tutmaya çalıştık, basın toplantıları, basın açıklamaları, görüşmeler, TBMM’de kulis faaliyetleri ve açtığımız binlerce dava ile mücadelemizi kesintisiz olarak sürdürme çabası içerisinde olduk.

Gelinen süreçte Maliye Bakanlığı’nda başlatılan yeniden yapılanma süreci başarısız olurken Hazine ve Maliye Bakanlığı adı altında yeni bir yapılanma süreci devam ediyor. Maliye emekçilerinin söz, yetki ve karar sahibi olmadığı bir yapılanmanın başarılı olamayacağını yaşayarak gördük, eleştirilerimizde haklı çıktık.

Değerli Basın Emekçileri,

Bakanlar değişiyor, bakanlığın adı ve kapsamı değişiyor fakat Maliye Bakanlığı’nda zihniyet aynı kalıyor. Defterdarlık ve Gelir Uzmanlığı sınavları en son 2012 yılında açılmış, geçen süreç içerisinde 10 bin civarında maliye emekçisi bu sürecin mağduru olmuştur. Kimi zaman sınav açılacağına dair seçim öncesi verilen sözler seçim sonrası unutularak taleplerimiz siyasiler tarafından seçim malzemesi yapılmıştır. Sonuç olarak binlerce maliye emekçisi bir ömür verdikleri mesleklerine küskün olarak emeklilik tercihine yönelmişlerdir.

30 Mayıs tarihinde Mecliste 7176 sayılı kanun (torba kanun) görüşülürken, bir milletvekili tarafından imzaya açılan önergeye meclisteki tüm partilerin desteği ile bahsi geçen kanuna eklenen bir geçici madde sonucunda Defterdarlık ve Gelir Uzmanlığı sınavları açılmasına dair bir düzenleme yapılmış, 11 Haziran 2019 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yasallaşmıştır.

Yıllarca gecikme sonucunda yapılan bu düzenleme bir kez daha siyasi iktidarın emekçilerin taleplerine duyarsızlığına da bir örnek olarak tarihteki yerini almıştır.

Değerli Basın Emekçileri,

Yapılan yasal düzenleme maliye emekçilerine 5 yıl içerisinde 2 sınav hakkı verirken, ilgili yasanın uygulanmasına ilişkin usul ve esaslar 1 yıl sonra yayınlanabilmiş, ilk sınavın ne zaman yapılacağı ilk sınavda kaç kişinin alınacağı ise belirsizliğini korumaktadır. Yayınlanan usul ve esaslar maliye emekçilerinde yine hayal kırıklığı yaratmıştır. Daha önce uzmanlık sınavlarına girişin ön koşulu olan KPSS şartının kaldırılmış olması olumlu olmakla birlikte, sınavlarda başarı puanının 70’ten 75’e çıkarılması ve en önemlisi daha önce olmayan mülakat koşulunun getirilmiş olmasının geçmiş uygulamalara baktığımızda neyi amaçladığı ortadadır. Yine yayınlanan usul ve esaslarda sınav öncesi eğitim planlamasının olmaması kurumun eğitim stratejisi ile çelişmektedir.

Sendika olarak başarı puanının artırılması ve mülakat koşulunun getirilmesine ilişkin hukuk büromuz yürütmenin durdurulmasını da içeren dava açma hazırlıklarını yapmakta olup dava dilekçemiz en kısa zamanda maliye emekçileri ile paylaşılacaktır. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nı, çalışanlarının taleplerine kulak vermeye çağırıyor, bu süreçten nemalanmayı planlayan sendikalara pabuç bırakmayacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz.

Açılacak sınavlarda mülakat koşulunun kaldırılarak 70 puan alan tüm maliye emekçilerinin uzmanlık kadrolarına atanması için mücadele etmeye devam edeceğimizi sınav süreçlerinin adil olması için sendika olarak üzerimize düşeni kararlılıkla yapacağımızı kamuoyu ve maliye emekçileri ile bir kez daha paylaşıyoruz.

yorum ekle

Yorum Yaz

Diğer Haberler

 • BARIŞIN VE KARDEŞLİĞİN EG...

  01.09.2020 1 Eylül Dünya Barış Gününde Amed Emek ve Demokrasi Platformu olarak Koşuyolu Parkı İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapıldı...

 • YARGININ BAĞIMSIZLIĞINI V...

  1 Eylül 2020 BASINA VE KAMUOYUNA YARGININ BAĞIMSIZLIĞINI VE YARGI EMEKÇİLERİNE İNSANCA ÇALIŞMA KOŞULLARI İSTİYORUZ! Ülkemizde, tarihin ...

 • ÖLÜME GÖTÜREN SİYASETLERE...

  KESK Amed Şubeler Platformu olarak açlık grevindeki Av. Ebru TİMTİK ve Av. AYTAÇ ÜNSAL için basın toplantısı yapıldı.BASINA VE KAMUOYUNAÖLÜME GÖTÜREN...

 • BÜRO EMEKÇİLERİ SENDİKASI...

  BÜRO EMEKÇİLERİ SENDİKASI 22 YAŞINDA!22. YILIMIZ KUTLU OLSUN!Emeğin en yüce değer olduğu inancımızla, sendikal hak ve mücadelemizde, özgu&...

 • İŞKUR EMEKÇİLERİNE İKRAMİ...

   Pandemi koşullarında da canla başla çalışan ve milyonlarca işsize Kısa Çalışma Ödeneği ödemesinin yapılmasını sağlayan İŞKUR emekçilerine yoğun ...

 • ONLİNE TOPLANTIYA KATILIM...

  12.05.2020 tarihinde BES Genel Merkezimizin şube ve temsilcilikler ile yaptığı online toplantıya şubemizden katılım sağladık.  Coronov...

 • YAŞASIN 1 MAYIS!...

  YAŞASIN 1 MAYIS!#YepyeniBirHayat için Amed Emek ve Demokrasi Platformu olarak "İNSANCA YAŞAMAK İÇİN ÜRETECEĞİMİZ YENİ BİR TOPLUMSAL DÜZENİ EMEK VE Bİ...

 • 9. OLAĞAN ŞUBE GENEL KURU...

  Büro Emekçileri Sendikası Amed Şubemizin 9. Olağan Genel Kurulu 22 Şubat 2020 Cumartesi günü Eğitim-Sen Diyarbakır 1 No’lu Şube toplantı sal...